כמה עולה רחפן – סקר השוואת מחירים ל-5 החברות המובילות בשוק

אחד המוצרים הפופולאריים ביותר בשנים האחרונות, בין אם זה בקרב מבוגרים ובין אם זה בקרב צעירים, בין אם זה בקרב אנשים פרטיים או בקרב עסקים, הוא רחפן. אנחנו יכולים לראות עלייה ניכרת במכירות שלנו עם השנים, ככל שהתחום הפך להיות יותר ויותר משוכלל, ככל שהרחפנים הפכו להיות יותר שמישים לצרכים שונים, בין אם מדובר לשימוש עבור צרכים אישיים, פרטיים, בתור תחביב ובין אם מדובר לשימוש עבור צרכים מסחריים, מקצועיים שונים.

מן הסתם, העלייה בהיצע מצד אחד ובביקוש מצד שני, הביאה גם להשפעות שונות וייחודיות על המחירים של הרחפנים, הן בקרב החברות המובילות והן בכלל. במאמר זה אנחנו נבחן כמה עולה רחפן, אך לפני כן, אנחנו נתייחס לשורה של פרמטרים שיכולים להשפיע על המחירים של רחפנים מהיבטים שונים.

צריך להדגיש, כל מי שמתמצא ולו במעט בתחום של רחפנים יודע, עד כמה הם ייחודים ומשמעותיים, לעומת אלמנטים דומים לכאורה, בין אם מדובר בדוגמאות של טיסנים חשמליים או בדוגמאות של מוצרים אחרים מאותה משפחה. לכן, אנחנו לא נופתע שתהליך הבחירה שלנו תתבצע על פי פרמטרים שונים וכן המחירים יהיו אחרים, בהתאם.

בין אם אתם מחפשים מתנה מפנקת במיוחד ליום ההולדת של הילד או הילדה או בין אם מדובר בתחביב של אנשים בוגרים הנהנים מהטסת רחפנים או כלים אחרים על שלט בשעות הפנאי שלהם – הבחירה ברחפן הבא שלכם תקבע עד כמה תהנו מהטסתו. אם עדיין אין לכם ניסיון בהטסה של רחפנים, הם כלי תעופה ייחודיים שהשליטה בהם שונה מהשליטה בטיסנים או דאונים, נמליץ לכם לבחור דווקא ברחפן פשוט וזול, על מנת להשיג מיומנויות שליטה בכלי לפני שתשקיעו סכומי כסף ניכרים ברפן מקצועי. במקרה שאתם מחפשים רחפן מקצועי, מהנה ומאתגר – הנה כמה נקודות שכדאי לשים לב אליהן בבחירת הרחפן המקצועי הבא שלכם.

כיצד נבחר רחפנים?

באיזה גודל יהיה הרחפן הבא שלכם?

רחפנים מקצועיים מגיעים במגוון נרחב של גדלים, החל מרחפני ננו שגודלם שני סנטימטרים ויותר, וכלה ברחפני ענק בקוטר של 50 ס"מ ויותר. חשוב לדעת, כי ככל הרחפן שאתם בוחרים הוא גדול וכבד יותר – כך השליטה בו קלה ונוחה יותר, הוא פחות מושפע מרוחות והתנהגותו יותר צפויה. ביחד עם זאת, רחפנים גדולים וכבדים מאפשרים פחות וירטואוזיות באוויר. שאלו את עצמכם – מהי מטרת הרכישה שלכם? אם אתם מחפשים רחפנים מקצועיים שיאפשרו לתרגל הטסה זריזה ומהירה – חפשו רחפן קטן וקל. אם הדגש יהיה על קלות ההטסה, יציבות, יכולות צילום – יכול להיות שדווקא רחפן גדול יתאים לכם יותר. 

השליטה על הרחפן

כל רחפן נשלט על ידי שלט רחוק המאפשר לבעליו לקבוע את מסלול ההטסה שלו כמו גם מאפיינים נוספים. ברחפן עם מצלמה מקצועי השליטה על מצבי הצילום מבוצעת גם היא דרך השלט רחוק, וברחפנים מקצועיים ניתן למצוא לעיתים רחפנים שמגיעים עם שני שלטים – כך ששני מפעילים יכולים לשתף פעולה, האחד מנהל את הטסת הכלי והאחר את הצילום. 

כל רחפן מקצועי מגיע עם טווח שליטה אחר. חשוב לדעת, כי על פי הנהלים בישראל חובה על מפעילי רחפנים מקצועיים להטיס את הרחפן עד לגובה מרבי של 50 מטרים ובטווח ראייה בלבד, כאשר על פי חוק חל איסור להטיס רחפנים במרחק של פחות מ – 250 מטרים מאזורים מיושבים ו – 2 ק"מ משדות תעופה, כמו גם חל איסור מובן מאליו להטיס רחפנים מקצועיים מעל בסיסים צבאיים ומתקנים אסטרטגיים.

אם כן, גם כשאתם רוכשים רחפן עם מצלמה מקצועי שאפשרויות ההטסה שלו גבוהות ממרחק של 50 מטרים – על פי חוק בישראל, תצטרכו להסתפק בגובה מרבי זה ולוודא כי אתם מטיסים את הרחפן שלכם באזור מותר. 

לצד מגבלות אלה, כדאי לדעת כי רחפנים מקצועיים מציעים שלוש תכונות חשובות המסייעות לשימוש נוח ונעים ברחפן: לחצן "חזור הביתה" שלחיצה עליו שולחת את הרחפן בחזרה אל מקור האות (השלט רחוק) שלו, גם כשאתם לא בדיוק יודעים איפה הרחפן שלכם או לא מצליחים לזהות אותו במהלך השימוש בו; מצב "עקוב אחרי" המאפשר לכם להשתמש ברחפן עם מצלמה מקצועי, למשל, לצילום מלמעלה בזמן שאתם נמצאים בפעילות, ומצב אוטומטי להמראה ונחיתה, כאשר מצב הנחיתה האוטומטי מונע נחיתות אונס הגורמות לנזקים ברחפנים מקצועיים ויקרים בידי מפעילים חסרי ניסיון. 

המצלמה של הרחפן שלכם

ז'אנר לא מבוטל של המשתמשים ברחפנים מקצועיים משתמשים בהם בשל היכולות האדירות של צילום מזוויות ייחודיות שרחפנים עם מצלמות מקצועיות מביאים עימם. במקרה שחשובות לכם יכולות הצילום של הרחפן החדש שלכם, שימו לב שאתם רוכשים לא רק רחפן איכותי אלא גם כזה המצוייד במצלמה טובה המצלמת תמונות באיכות טובה ושולחת אותן לחשבון שלכם בענן דרך חיבור אלחוטי לרשת אינטרנט. רחפן עם מצלמה מקצועית יספק תמונות באיכות HD או אפילו K4, יספק גם אפשרות לצילום סרטוני וידאו בקצב פריימים גבוה יחסית (מעל 60 פריימים לשנייה – FPS, רחפנים מקצועיים היום מציעים קצב צילום של 120 פריימים לשנייה) וזוויות צילום רחבות שיאפשרו תמונות רחבות מלמעלה. 

נושא חשוב בעניין בחירת רחפן עם מצלמה מקצועית הוא נושא הפירוק וההרכבה של המצלמה מעל הרחפן. הטסת הרחפן עם המלצמה מסכנת גם את המצלמה במקר של התרסקות וכובד משקל המצלמה מפחית משעות הטיסה של הרחפן. וודאו כי ניתן לפרק את המצלמה מן הרחפן המקצועי שלכם ולהטיס את הרחפן עם או בלי מצלמה, לבחירתכם. 

חשוב לדעת כי אם אתם מחפשים רחפנים מקצועיים שיאפשרו לכם צילומים איכותיים בתוך מבנים – כדאי לבחור רחפן מקצועי שמתאים להפעלה כזו, כמו למשל רחפן המצוייד בחיישנים שיעזרו להימנע מהתנגשות בהטסה בתוך מבנים. אם אתם שוקלים להפעיל את רחפן הצילום המקצועי שלכם גם בשעות החשיכה, נמליץ על רחפנים עם מצלה מקצועיים המגיעים עם גופי תאורה מובנית שיכולים לשפר את איכות הצילום שלכם. 

 מחירי רחפנים מקצועיים

רחפנים למתחילים ניתן למצוא גם במאות בודדות של שקלים אולם חשוב לדעת כי רחפנים אלה אינם רחפנים מקצועיים והם מצויינים להתחלה אולם בדרך כלל מציעים שורה מצומצמת של אפשרויות, לעיתים גם נטייה להתקלקל. כשאתם עוברים לחיפוש רחפנים מקצועיים, עם או בלי מצלמה, לשימוש לטווח ארוך ולפי ההעדפות שלכם, תמצאו מגוון אדיר של רחפנים בגדלים ומשקלים שונים, בעלי אפשרויות ניווט ושליטה שונות והמצויידים במצלמות באיכויות שונות, בדרך כלל במחירים של החל מ – 2,000 ₪ ומעלה. 

 

איכות ומוניטין

–עלינו לבחון איזו חברה אחראית על ייצור הרחפן,עד כמה היא מוכרת בתחום, איזה מוניטין ושם יש לה בתחום.

סוג ועמידות

 ישנם רחפנים מסוגים שונים, אלה נבדלים במשקל, ביכולת שלהם לשאת אמצעים שונים, איכות המצלמה, במידות, זמן תעופה ועוד. כל זה יכול להשפיע על עמידות וחוזק הרחפן, כמה שנים נוכל להשתמש בו.

אחריות 

 כשאנחנו רוכשים רחפן מסוג כזה או אחר, עלינו לבחון איזו אחריות נקבל עליו ומה אנחנו יכולים לקבל בעזרתה.

עלויות 

 מן הסתם, עלינו לבחון את עלות הרחפן והאם זה מתאים לתקציב שלנו.

 

השוואת מחירים בין רחפנים

אספנו עבורכם מידע על מספר רחפנים של יצרנים מובילים, על כל אחד מהם נציג את המפרט וכן את טווח המחירים שלהם. חשוב להדגיש שמדובר בטווח, ומן הסתם תוכלו למצוא את הרחפנים בגבול התחתון וכן בגבול העליון של המחירים.

רחפן זום 2 (DJI)

כולל מצלמה, זמן טיסה ארוך, שלט פונקציונאלי, פשוט וקל לשימוש, עמידות טובה ברוח.

מחירים:  5900-6100 שקל.

רחפן ספארק (DJI) 

 כולל מצלמת וידיאו וסטילס, יכול לשאת 300 גרם, זמן טיסה 16 דקות בממוצע, נשלט בצורה מאוד פשוטה ונוחה.

מחירים: 3600-400 שקל.

רחפן פרו X8 (SYMA)

 כולל מצלמה וידיאו וסטילס, זמן טיסה 9 דקות בממוצע, כולל GPS  משוכלל, רחפן עם ארבעה מנועים.

מחירים: 900-1100 שקל.